Bejegyzett élettársi kapcsolat
Mi az a bejegyzett élettársi kapcsolat?
A bejegyzett élettársi kapcsolat jogintézménye lehetővé teszi az azonos nemű párok számára, hogy jogilag elismerjék kapcsolatukat anélkül, hogy házasságot kötnének. Magyarországon a házasság csak különnemű párok számára elérhető, így az azonos nemű párok részére a bejegyzett élettársi kapcsolat nyújt hivatalos és jogilag elismert együttélési formát.
A bejegyzett élettársi kapcsolat létrejötte
A bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése az anyakönyvvezető előtt történik, ahol két tizennyolcadik életévét betöltött, azonos nemű személy személyesen kijelenti, hogy bejegyzett élettársi kapcsolatot kívánnak létesíteni. A létesítés nyilvános esemény, amelyen két tanú is jelen kell legyen. Ezzel ellentétben, ha valamelyik fél súlyos egészségügyi állapota miatt közel van a halálhoz, a kapcsolat azonnal létesíthető a nyilatkozat megtételével.
A joghatások
A bejegyzett élettársi kapcsolatra nagyrészt a házasságra vonatkozó szabályok érvényesek, azzal a különbséggel, hogy a bejegyzett élettársak közös gyermekké fogadásra és névviselésre vonatkozó szabályai eltérnek a házaspárokétól. Például, míg a házastársak jogosultak közösen örökbefogadni gyermeket, addig a bejegyzett élettársakra ez nem vonatkozik.
Az élettársi kapcsolatok típusai
Fontos megkülönböztetni a bejegyzett élettársi kapcsolatot a sima, illetve a nyilvántartásba vett élettársi kapcsolattól. A sima élettársi kapcsolat semmilyen hivatalos nyilvántartásban nincs bejegyezve, és jogi szempontból kevésbé biztosít védelmet. A nyilvántartásba vett élettársi kapcsolat esetében az életközösség az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába kerül bejegyzésre, amely bizonyos jogokat biztosít, de nem ad teljes körű jogi védelmet a bejegyzett élettársi kapcsolathoz képest.
A kapcsolat megszűnése
A bejegyzett élettársi kapcsolat megszűnhet az egyik fél halálával, bírósági döntéssel vagy közjegyző általi megszüntetéssel. A megszűnésre vonatkozóan a házasság megszűnésére vonatkozó szabályok érvényesek, így a felek közös megegyezéssel is dönthetnek úgy, hogy kapcsolatukat közjegyző előtt nemperes eljárásban szüntetik meg.
A bejegyzett élettársi kapcsolat fontos jogi lehetőséget kínál az azonos nemű párok számára, hogy hivatalos formában elismerjék és védelmezzék együttélésüket.
Felszámolási eljárás megindítása
Mire van szükség a felszámolási eljárás megindításához?
A felszámolási eljárás megindítása során nagyon fontos, hogy az adós ne magánszemély, hanem társaság legyen. Előfeltétel, hogy legyen szerződésünk az adóssal, és hogy a tartozás az esedékesség idejét követő 20 napon belül ne legyen kifizetve vagy vitatva. Ebben az esetben első lépésként egy fizetési felszólítást kell küldenünk.
Ha a fizetési felszólításra nem érkezik válasz és a követelésünk meghaladja a 200.000 Ft-ot, benyújthatjuk a felszámolási eljárás iránti kérelmet. A kérelemhez csatolnunk kell a szerződést, a számlát, és a fizetési felszólítást, valamint annak tértivevényét, amely igazolja az átvételt.
Hogyan ellenőrizzük a felszámolási eljárás megindítását?
Nagyon fontos, hogy időben értesüljünk egy esetleges felszámolási eljárás megindításáról. Ezért a legbiztosabb módszer az, ha 1-2 heti rendszerességgel ellenőrizzük partnereink státuszát a cegkozlony.hu oldalon. Itt ingyenesen ellenőrizhetjük az egyes társaságokat érintő fontosabb változásokat, így időben értesülhetünk arról, ha egy társaság felszámolás alá kerül.
Mit tegyünk, ha a felszámolási eljárást elrendelték?
Ha az adós társaság felszámolás alá került, a vele szemben fennálló követelések már csak a felszámolási eljárás keretein belül érvényesíthetők. Fontos, hogy a hitelezői igényt időben és megfelelően, a szabályok szerint terjesszük elő. A jogszabály kimondja, hogy a felszámolás elrendelésétől számított 40 napon belül bejelentett hitelezői igény határidőben benyújtott igénynek minősül, és így a törvényben meghatározott sorrend szerint kerülnek nyilvántartásba vételre.
A bejelentést a kirendelt felszámolónál kell előterjeszteni, és ezzel egyidejűleg meg kell fizetni a regisztrációs díjat, amely a bejelentett tőkekövetelés 1%-val megegyező mértékű, de legalább 5.000 Ft és legfeljebb 200.000 Ft. A bejelentés során csatolni kell minden olyan okiratot, amely alátámasztja a hitelező követelésének jogalapját és összegszerűségét.
A hitelezői igények besorolása
A hitelezői igények típusa alapján különböző sorrendben kerülnek megtérítésre a felszámolási eljárás során. Sajnos gyakori, hogy az adós vagyona nem fedezi az összes bejelentett igényt, és ilyenkor szükséges a követelés leírása. Cégek esetén ehhez szükséges a felszámoló által kiállított behajthatatlansági igazolás, amely bizonyítja, hogy a követelés egy része vagy egésze nem behajtható.
More Stories
Kamerás csatorna vizsgálat és műszeres csőtörés bemérés ár
Dermapen kezelés és szájfeltöltés Debrecen
Szájfeltöltés és plasztikai sebészet Debrecen